cik dārgi ir Islandē?

Dārgi. Auksti un dārgi. Mega skaisti, nereāli dārgi.

Ta da dā! Šis nu ir otrs populārākais priekšstats par Islandi. Un, ko gan es te varu daudz piebilst, ja pat Eurostat mums visiem laipni dara zināmu, ka 2019. gadā Islande bija otra dārgākā valsts Eiropā. Patiesībā, pat tas vēl ir labi. Ir bijuši gadi, kad mēs esam apdzinuši Šveici un bijuši topa pašā, pašā augšgalā.

Protams, tagad Covid-19 laikā, nav labākais brīdis kopējam ekonomikas apskatam – situācija ir pagalam nestabila. Bet nu kaut kādu ieskatu tāpat varu dot. Tātad naudas vienība – Islandes krona (ISK). Smieklīgi mazvērtīga nauda – 1000 ISK = 6,15€ vai 7,17 $, tāpēc tikko ielidojušam cilvēkam varu garantēt pamatīgu rēķināšanu un čakarēšanos. Ar laiku pie tā pierod un tad gadās, atvaļinājumā ieejot Latvijas veikalā, pārsteigti izsaukties: Akdievs, te nekas nav pat simtos!

Skaidru naudu gan reti var redzēt – visur var samaksāt un tiek maksāts ar kartēm, vai šogad jau vairāk ar ApplePay. Autobusa biļetes tiek pirktas mobilajā aplikācijā. Un labi, ka tā. Kamēr banknotes vēl ir gluži noderīgas, tikmēr izdotās monētas ir nu pilnīgi nejēdzīgs, lieks svars kabatā. Var jau protams krāt un pēc tam nest uz banku un mainīt, bet lai kaut ko nebūt sakrātu ir vajadzīgs ļoti, ļoti ilgs laiks.

Cik kas maksā? Nu, iesākumā tūristiem:

 • Auto īre – no 5000 ISK (30€) dienā par parastu mazauto, no 10 000 ISK (60€) par džipu, bet cena stipri iet uz augšu atkarībā no specifikācijām.
 • Viesnīca – starp 10 000 – 20 000 ISK (60-120€) par nakti, diviem cilvēkiem. Parasti bez brokastīm. Un, protams, tas vēl kā paveicās – principā cena var kāpt uz augšu bezgalīgi.
 • Vakariņas – no 3000-5000 ISK (18-30€) vienai personai, neiekļaujot desertu un alkoholu. Tāpat kā ar viesnīcu, cena var kāpt uz augšu vēl stipri, atkarībā no tā cik lepnā restorānā gribas vakariņot, un ko tieši ēst.
 • Tase kafijas – no 250 ISK (1,5€) par kartona krūzīti benzīntankā, līdz 600 ISK (3,5€) un vairāk par tasi kafijas restorānā.
 • Litrs benzīna – 224 ISK (1,37€). Tiesa gan, dažās pašapkalpošanās stacijās var atrast lētāk.

Aptuveni tā. Cik aptuveni izmaksātu nedēļa Islandē diviem cilvēkiem? Es ieteiktu rēķināties ar vismaz 200 000 ISK (1200€) par relatīvi mierīgam brīvdienām, bez ekskluzīvām izklaidēm. Tikko kā gribas kaut ko īpašāku, jārēķinās, ka cipars var kāpt uz augšu dramatiskā ātrumā.

Ja jau esmu līdz šai tūrisma reklāmai tikusi, varu arī dot pāris ieteikumus, kā ietaupīt:

 • Nelidojiet “karstajā sezonā” – būsim godīgi, mūsu vasara tāpat jums liksies par vēsu. Protams, protams, vasarā ir lielāka iespēja izvairīties no pavisam nelāgiem laikapstākļiem, bet tomēr – kā paveicās. Toties rudenī un pavasarī var paveikties ar gluži jauku laiku, bet daudzas autonomas, viesnīcas, izklaides un arī lidmašīnas biļetes būs lētākas. Ziemā vēl pat lētākas, bet iespēja, ka paveiksies ar labu laiku vēl stipri samazinās. Toties var redzēt ziemeļblāzmu un doties slēpot.
 • Rezervējiet visu laicīgi – laicīgi rezervējot var dabūt vislabāko cenu. Tā nu tas ir.
 • Izvēlieties AirBnB vai apskatiet vasaras māju piedāvājumu bungalo.com. Iespēja pašiem pagatavot maltītes nāks par labu jūsu maciņam.
 • Ja ceļojat vasarā, apsveriet iespēju noīrēt kemperi. Ja vien esat spējīgi izdzīvot ierobežota komforta apstākļos, brīvdienas būs lieliskas – kempingi ir daudz lētāki par viesnīcām, tie ir visur, neko nav jārezervē, brīvs kā putns gaisā un brauc, kur acis rāda.
 • Lētākais pārtikas veikals ir Bónus, daudz neatpaliek Krónan. Diennaktīgie un mazo ciematiņu veikali būs jūtami dārgāki.
 • Dzeriet ūdeni! Nopietni. Islandes ūdens ir labākais pasaulē un pirkt jebko pudelē ir bezjēdzīga izšķērdība. Uzpildiet savu ūdens pudeli ar krāna ūdeni jebkurā vietā un gatavs. Izbaudiet arī glāzi ūdens pie sava ēdiena restorānā – vīnu labāk nopērciet taxfree ielidojot un iemalkojiet savā viesnīcas numuriņā.
 • Apdomājiet labi, vai jums ir vajadzīgas visas izslavētās izklaides. Protams, Blue Lagoon ir Islandes reklāmas seja, bet burvīga peldēšanās var sanākt arī Secret Lagoon, Mývatn Natura baths, ja esat ziemeļos, vannā var pasēdēt kraumā vai Fontanā un, galu galā, arī parasts peldbaseins nemaz nav zemē metams. Īpašas bezceļu ekskursijas vietā var arī uzkāpt Esjā vai Reykjadalur pie Hveragerðiem un būs gan interesanti, gan īpaši.
 • Nepērciet suvenīrus lielajos suvenīru veikalos. Ja nu ļoti kārojas pēc magnēta vai pufina atslēgas piekariņa, pērciet to lidostā. Daudz interesantāk būs apmeklēt Reikjavīkas tirgu – brīdinu, tur gan nelāgi ož – bet pašu lētāko lopapeysu var paveikties atrast kādā no Sarkanā Krusta veikaliem.

Un kā tad ir ikdienā?

Nu re, šis raksts man ir pilns ar dažādām listēm un te es varu pievienot vēlvienu. Tātad, cenas, kas vairāk attieksies uz cilvēkiem, kuri plāno te būt ilgāk par brīvdienām:

 • Litrs piena ~ 169 ISK (1.03€)
 • Kilograms kartupeļu ~ 350 ISK (2,14€)
 • Dzīvokļa īre Reikjavīkā ~ 200 000 ISK (1200€) par vidēju vienas/divu guļamistabu dzīvokli.
 • Dzīvokļa iegāde Reikjavīkā ~ 40 milj ISK (244 000 €) par vidēju vienas/divu guļamistabu dzīvokli.
 • 5 gadus veca Toyota Corolla – 1,5 milj ISK (9000€).
 • Vidējs ledusskapis ~ 100 000 ISK (600€)
 • Matu griezums sievietei frizētavā ~ 9000 ISK (55€)
 • Riepu maiņa parastam vieglajam auto ~ 12 000 ISK (73€)

Gribēju arī pierakstīt cik maksā parasti džinsi, piemēram no H&M, bet pateicoties Covid-19 nevaru atrast nevienu darbojošos interneta veikalu un apģērbu veikalos neesmu bijusi ak cik sen. Bet, lai nu paliek. Pavisam skaidrs ir tas, ka arī apģērbs nav lēts.

Kāpēc ir tik dārgi?

Nu, būsim godīgi. Islande ir maza valsts okeāna vidū. Viss, kas netiek ražots uz vietas, ir jāved uz šejieni garu ceļa gabalu. Tas nav lēti. Krona ir arīdzan ļoti nestabila valūta – tūrisma buma laikā, kronas kurss bija labs un tāpēc tūristiem viss likās ļoti dārgs. Tagad varbūt tūristiem viss liekās lētāks, bet… visas ievestās lietas kļūst arvien dārgākas un dārgākas.

Arī darbaspēks Islandē ir dārgs, labi apmaksāts un arodbiedrību aizsargāts. Bet, protams, algas, atvaļinājumi, atvaļinājumu un Ziemassvētku prēmijas no kaut kā ir jāsedz. Vienmēr, kad lasu Islandē dzīvojošo ārzemnieku forumos jautājumus: kur var nopirkt/izdarīt to lēti? gribu mazliet iesmiet un pajautāt: kā ar jums pašiem, negribat pastrādāt lēti?

Un last but not least – atkārtosim vēlreiz – Islande ir maza valsts okeāna vidū. Runāt par īstu konkurenci būtu mazliet naivi. Ja izvēles ir tik cik ir, ir pilnīgi skaidrs, ka cilvēki pirks to, kas ir un maksās cik jāmaksā. Un kamēr cilvēki pērk, kāpēc nepārcenot? Lūk, kādu skeču islandiešu humoristi uztaisīja 2017. gada – kad atvērās Costco – Vecgada vakara humora šovam. Tas nav melots. Un arī Costco atvēršana īsti neko nemainīja.

Bet cik tad jums tur maksā?

Absolūti minimālākā alga, ko cilvēkam var likumīgi maksāt par pilnas slodzes darbu ir 335 000 ISK (2044 €) mēnesī. Pirms nodokļiem. Vidējā alga 754 000 ISK (4600 €). Arī pirms nodokļiem. Nodokļiem ir trīs līmeņi – ienākumiem līdz 336 916 ISK nodokļu likme ir 35,04%. No 336 917 – 945 873 ISK nodokļu likme ir 37,19%. Ienākumiem virs 945 873 ISK nodokļu likme ir 46,24%. Ar nodokļiem tiek aplikti visi ienākumi – bezdarbnieka pabalsts, māmiņalga, dividendes, pat personīgais pensijas uzkrājums. Katram pienākās standarta nodokļu atlaide – persónuafsláttur – 54 628 ISK (333 €) mēnesī. Viens no pāra var izmantot otra nodokļu atlaidi, piemēram, ja otrs zaudējis darbu. Nekādu nodokļu atvieglojumu par bērniem vai citiem apgādājamajiem nav. Vēl no algas tiek iemaksāti 4% pensijas fondā, pēc brīvas gribas vēl 2-4% personīgajā pensiju fondā, un vismaz 1% arodbiedrībai. Tā nu no vidējās algas cilvēkam “uz rokas” paliek 490 000 ISK (2990 €), bet no minimālas algas 251 485 ISK (1530 €).

Ar tādiem nodokļiem noteikti ir milzīgs valsts atbalsts!

Nu, ne gluži. Islande pavisam, pavisam noteikti nav valsts uz kuru būtu vērts pārcelties dēļ pabalstiem. Kas ir tāds, kas parastam cilvēkam būtu noderīgs un pieejams? Sāksim ar bērnu pabalstiem:

Tātad, “māmiņalga”, kas Islandē būtu arī “tētiņalga”, jo vismaz trīs mēnešus bērna kopšanas atvaļinājumā atrodas tētis. 80% apmērā no vidējiem gada ienākumiem. Gadu aprēķina līdz pusgadam pirms bērna piedzimšanas. Ja pirms bērna piedzimšanas kāds no vecākiem nav strādājis, tam pieejamā “māmiņ/tētiņalga” ir 80 341 ISK (490€) mēnesī. Pavisam ne iespaidīgi.

Bērnunauda vai bērnu pabalsts – par pirmo bērnu 234 000 ISK (1429€) gadā, par katru nākošo 279 200 ISK (1705€) gadā. Vientuļajiem vecākiem vairāk – 390 700 ISK (2386 €) un 400 800 ISK (2448 €). Par katru bērnu līdz 7 gadu vecumam ir vēl papildus piemaksa 140 000 ISK (855 €) gadā. Bet! Bērnunauda ir atkarīga no vecāku ienākumiem. Ja vecāku ienākumi gadā pārsniedz 7,8 milj ISK – un tie pārsniedz, pat tad ja abi vecāki saņem minimālo algu – bērnunauda tiek samazināta par noteiktu procentu no tās ienākumu summas, kas ir lielāka par tiem 7,8 milj ISK. Ja vecāku ienākumi pārsniedz 11 milj ISK gadā, tad summa tiek samazināta vēl jo vairāk. Diezgan sarežģīta rēķināšana. Bet beigās var gadīties kā mums ar vīru – pirmā bērnunauda, ko mēs pēc meitas piedzimšanas saņēmām bija veseli 8000 ISK (50 €) katram. Četrreiz gadā. Nē, es nesūdzos, bet kā piemērs der labi.

Kas vēl ir pieejams? Ir īres pabalsts, ko sniedz pašvaldība. Lai saņemtu īres pabalstu ir jāīrē īsts dzīvoklis – studio apartamenti tam neatbilst – un jābūt pašvaldībā apstiprinātam īres līgumam. Pabalsta lielums ir atkarīgs no ienākumiem un, piemēram, pāris kurā abi pelna minimālo algu un dzīvokļa īres cena ir 250 000 ISK (1520 €) mēnesī, var cerēt uz 36 000 ISK (220 €) lielu īres pabalstu.

Cilvēkiem, kuri ir iegādājušies nekustamo īpašumu, ņemot hipotekāro kredītu, reizi gadā tiek atmaksāta daļa no procentos samaksātā naudas. Summa ir atkarīga no procentos samaksātās summas, atlikušās kredīta summas, īpašuma vērtības un ienākumiem, bet nekad nebūs lielāka kā 630 000 ISK (3850 €) pārim, 525 000 ISK (3200 €) vientuļajam vecākam vai 420 000 (2565 €) cilvēkam, kas dzīvo viens. Lieki teikt, ka parasti summa ir stipri mazāka par maksimumu.

Vēl, protams, it īpaši šajā laikā ir svarīgs bezdarbnieka pabalsts. Bezdarbnieka pabalstu var saņemt 30 mēnešus. Pamata bezdarbnieka pabalsts, ja cilvēks ir strādājis pilna laika darbu, ir 289 510 ISK (1770 €) mēnesī. Bet pirmos sešus mēnešus cilvēks saņem uz ienākumiem balstītu pabalstu – 70% apmērā no pusgada vidējiem ienākumiem.

Tā lūk ar to valsts atbalstu. Ir, protams, vēl arī pensijas un medicīna un izglītība un kas tik vēl ne. Nodokļus maksāt ir vērts un nodokļus maksā gandrīz vai visi – aplokšņu algas ir ekstrēms retums.

Bet pudelīte šnabja maksā 70€, pat Islandes medmāsas nevar to atļauties!

Nu, ne gluži 70€. Pēc dotā brīža kursa 1 litrs šņabja izmaksās ap 8000 ISK (50€), vienkārša sarkanvīna pudele 2300 ISK (14 €) un bundžiņa parasta alus 389 ISK (2,38 €). Tas, protams, ir Vīnabodē. Ārpus mājas alus kauss izmaksās no 1000 ISK (6 €), glāze parasta vīna 1200 ISK (7,30 €) un glāze kokteiļa 2000 ISK (12 €) un uz augšu. Protams, cenas variē atkarībā no vietas, šis ir pieticīgi vidējais variants.

Man gan jāsaka, es (diemžēl) vēl nekad neesmu satikusi nevienu cilvēku, kurš nebūtu varējis iedzert tikai tāpēc, ka nevar atļauties – tie cilvēki, kam tas ir tik svarīgi, vienmēr atrod iespēju, drīzāk atsakoties no kaut kā cita. Tie, kam iedzeršana nav vienīgais hobijs, ar dārgajām alkohola cenām sadzīvo gluži mierīgi un, godīgi sakot, ja arī kāda medmāsa ir nolēmusi labāk kādu pudeli nepirkt – vai tas ir kas slikts?

Un kādi tad ir secinājumi?

Islande patiešām ir dārga. Atšķirībā no priekšstatiem par aukstumu, te pat nekas nav daudz atspēkojams. Kā tūristi esiet gatavi te atstāt pamatīgu naudas kaudzīti – visdrīzāk tas būs to vērts.

Bet nevajag domāt, ka te nevar izdzīvot. Islande ir strādājošu cilvēku zeme. Ja cilvēkam ir – vai vismaz kādu laiku ir bijis – darbs, tad iespēja, ka viņš nonāks saspīlētā finanšu situācijā ir tikai īpaši neveiksmīgu sakritību vai pavisam nejēdzīgas personīgā budžeta plānošanas dēļ. Un islandieti varēs vienmēr atpazīt pēc tā, ka viņš nonācis jebkurā citā valstī iepērkas kā traks un pēc izkāpšanas no lidmašīnas uzreiz stūrē uz duty free veikalu – izpirkt savu alkohola kvotu.

2 domas par “cik dārgi ir Islandē?

 1. Anita Zakse Oktobris 17, 2020 / 7:31 priekšpusdienā

  Atceros šoku Keflavikas lidostā, kad ieraudzīju cenu sviestmaizei ar garnelēm, kaut kas ap 18 eur 😀
  Runājot par Islandes dārdzību salīdzinājumā ar Šveici, man bija iespēja salīdzināt alus cenas kalnu namiņos Islandē un Šveices Alpos. Thorsmork kempingā 0.5l alus bundžiņa maksāja 12 eur, savukārt Europahuute kalnu mājā ap 6 eur. Precīzi gan neatceros, tāpēc noapaļoju. Secinājumus gan no tā nekādus neizvilksi, bet kāre pēc alus, kad aiz muguras grūti kilometri, ir tik liela, ka jebkura cena ir fine, I need a beer 😂

  Publicējis 1 person

 2. Madara Oktobris 20, 2020 / 8:49 priekšpusdienā

  Baudāms raksts no visām pusēm. Gan skaista valoda, gan saturs.
  Es arī dzīvoju Islandē, jau 10 gadus. Un man Islande liekas ZELTA BEDRE. Visi ceļi atvērti.

  Patīk

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s